м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

Лікувальна гімнастика, або лікувальна фізкультура — це комплекс специфічних фізичних вправ на окремі групи м’язів і суглобів, показаних при деяких захворюваннях хребта і суглобів. Вправи лікувальної гімнастики призначаються як один з методів відновної терапії або в процесі лікування фізіотерапевтом. Дивно, але лікувальний вплив деяких фізичних вправ було вивчено ще кілька століть тому — так, наприклад, в Росії лікувальна гімнастика набула поширення ще у вісімнадцятому столітті.

Лікувальна гімнастика у профілактиці та лікуванні хвороб хребта

Переваги лікувальної гімнастики в профілактиці та лікуванні різноманітних захворювань хребта і суглобів неоціненні: регулярне виконання фізичних вправ, що лежать в основі лікувальної гімнастики, дозволяє вирішити відразу кілька завдань — купірувати больові відчуття, характерні для захворювань хребта, відновити рухливість суглобів, попередити поглиблення прогресуючого захворювання хребта. Лікувальна гімнастика дозволяє зміцнити м’язи, службовці природним «корсетом» хребта, нормалізувати кровообіг і відтік лімфи, поліпшити поставу. Вправи лікувальної гімнастики показані при остеохондрозі, міжхребетної грижі та інших ураженнях опорно-рухового апарату. Лікувальна гімнастика корисна для людей будь-якого віку — і для дорослих, і для дітей навіть в самому ранньому віці.

Специфічні вправи лікувальної гімнастики призначаються фізіотерапевтом в залежності від діагнозу, особливостей перебігу захворювання, загального стану здоров’я і віку пацієнта. Таким чином, врахування індивідуальних особливостей пацієнта і його захворювань дозволяє скласти максимально ефективну програму лікування або реабілітації за допомогою вправ лікувальної гімнастики, підібрати вправи, спрямовані на вирішення конкретної проблеми. Дуже важливо при регулярному виконанні лікувальних вправ враховувати рекомендації фізіотерапевта, що стосуються порядку виконання вправи, тривалості, інтенсивності фізичних навантажень.

Лікувальну гімнастику не варто плутати зі стандартною фізкультурою: необхідно завжди пам’ятати про те, що запорука ефективності вправ лікувальної гімнастики — це правильне їх виконання, дуже важливо не зловживати навантаженнями, не перестаратися при виконанні вправ. Крім того, при певних захворюваннях хребта або суглобів якісь вправи протипоказані — вони не тільки не поліпшать стан пацієнта, але можуть посилити прогресуюче захворювання. Так, наприклад, при порушеннях, пов’язаних з викривленням хребта, не рекомендовані вправи, що передбачають стрибки або підняття тяжкості, а також вправи на витягування хребта. Порушення основних рекомендацій лікувальної гімнастики може призвести до досить неприємних наслідків — наприклад, спровокувати зсув міжхребетних дисків або навіть міжхребцевої грижі в результаті надмірного навантаження на хребет.

Конкретний комплекс вправ підбирається лікарем виходячи з діагнозу пацієнта і стадії розвитку захворювання.

Новини