м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

 Гепатитом називається ряд інфекційно-запальних захворювань печінки, які з часом поширюються на весь організм. Щоб дати найбільш ймовірний прогноз хвороби, потрібно визначити його різновид і форму, що дозволяє зробити аналіз на гепатит. При гострому перебігу гепатит легше вилікувати, ніж його хронічну форму. Як правило, це захворювання краще запобігти, ніж потім проходити всілякі терапії і приймати медикаменти. Елементарні правила гігієни і особиста обережність істотно знижують ризик зараження вірусним гепатитом.

Причини виникнення гепатиту

Вірусний гепатит може виникнути двома шляхами:

• Фекально-оральний контакт;

• Через інфіковану кров.

У першому випадку схема зараження виглядає так: хворий гепатитом виробить фекалії, в яких містяться хвороботворні бактерії, потім мікроорганізми проходять шлях через воду і їжу в організм іншої людини. Такий спосіб передачі інфекції характерний для типів вірусу А і Е. Недотримання гігієнічних правил і проблеми в сфері водопостачання стають головними причинами захворюваності. У другому випадку вірусний гепатит передається від людини до людини через кров. Це може бути і статевий контакт, і необроблений інструмент у майстра манікюру, стоматолога чи іншого лікаря, безпосереднє потрапляння крові хворого на пошкоджену ділянку шкіри здорової людини і так далі. Віруси групи В, С, D і G поширюються саме таким способом. Найбільш часто зустрічається захворюванням є гепатит А, який за своїми симптомами нагадує грип. Також сам по собі він може і зникнути. Найнебезпечнішими видами визнані гепатит С і В.

Симптоматика та лікування гепатиту А

Даний вид гепатиту відрізняється гострими симптомами, які тривають близько місяця. Противірусне лікування хворим, як правило, не призначається, однак благотворно впливають на стан людини постільний режим, спеціальна дієта і базисна терапія. Тимчасово слід відмовитися від алкогольних напоїв, які в будь-якій кількості при вірусному гепатиті діють на печінку як отрута. Але не можна закривати очі на такі необхідні дії, як повноцінне обстеження і подальше спостереження за станом печінки. В іншому випадку висока ймовірність зараження цілим «букетом» інших захворювань, поки організм ослаблений гепатитом.

Симптоми гепатиту В і його лікування

Гепатит типу В характеризується гострими симптомами, які проявляються слабкістю, підвищеною температурою, блювотою, болями в суглобах і нудотою. Печінка і селезінка збільшуються в розмірах. У деяких випадках у хворих спостерігаються шкірні висипання. Заразитися гепатитом В можна статевим шляхом, а також через нестерильні шприци та інші лікарські інструменти. Також не виключено, що хвороба передасться дитині, що знаходиться в утробі матері. У більшості випадків захворювання має сприятливий результат, тобто закінчується повним одужанням людини. Однак часто зустрічається і хронічний гепатит В, який виникає при недотриманні приписів доктора. Зокрема, необхідно дотримувати рекомендований режим харчування, відпочинку, робочих навантажень і психо-емоційного настрою. Прийом деяких препаратів також покращує обмін речовин в клітинах постраждалого органа. Для лікування гепатиту даного виду призначають базисну і противірусну терапії, які проводяться тільки на стаціонарній основі і спрямовані на придушення вірусу, поліпшення стану печінки і підвищення імунітету хворого.

Симптоми і лікування гепатиту С

Симптоми гепатиту С можуть проявитися досить пізно, навіть через 20 років після зараження. Передається захворювання через статевий контакт і кров. Без своєчасного лікування багато людей набувають хронічний гепатит, приводить з часом до цирозу печінки. На жаль, попередити на 100 відсотків проникнення вірусу в організм неможливо, як і вчасно визначити симптоми гепатиту С. Медицині на даний момент не відома вакцина проти цієї хвороби, проте дослідження тривають, і вчені сподіваються на швидкий успіх. Прояви даного захворювання типові для всіх типів гепатиту: • Неприємні відчуття в області печінки; • Болі в суглобах; • Жовтий відтінок очних білків; • Слабкість, підвищена стомлюваність і апатія. Однак такі симптоми говорять про те, що хвороба вже довго прогресує, але в більшості випадків явних відчуттів не спостерігається. Люди, які захворіли на гепатит С, можуть постраждати і від інших різновидів цього захворювання. Для запобігання погіршення ситуації рекомендується пройти відповідну вакцинацію. Для 20% людей лікування гепатиту С не потрібно, оскільки власна імунна система повністю знищує захворювання. Друга ж категорія населення, тобто більшість, потрапляє в групу ризику виникнення тривалої форми хвороби. Хронічний гепатит С може призвести до сумних наслідків вже протягом 15 років. Спеціаліст здійснює діагностику на основі вивчень генотипу вірусу, тривалості захворювання, статі, віку хворого та інших показників. На сьогоднішній день лікування гепатиту С вимагає розгорнутого аналізу крові, УЗД та інших діагностичних заходів, які допомагають сформувати план противірусних заходів і виявити особливості перебігу хвороби.

Симптоми гепатиту D, E і G та їх лікування

Перш за все, точну форму захворювання може визначити тільки аналіз на гепатит, що проводиться в лабораторії. Залежно від різновиду хвороби симптоми можуть бути або схожими один на одного, або значно відрізнятися. Так, гепатит D виникає тільки на тлі типу В, тому розглядати його як самостійне захворювання буде некоректно. Природно, без стаціонарного лікування результат може бути тільки плачевним. Якщо аналіз на гепатит показав тип Е, тоді з більшою ймовірністю можна розраховувати на мимовільне припинення захворювання, оскільки воно дуже схоже з А-типом. Якщо застосовується лікування, то воно спрямоване на усунення симптомів захворювання. Гепатит G дуже схожий на С, тільки така форма представляє меншу небезпеку для людини. Основне лікування спрямоване на знищення вірусних клітин, що зупиняє розвиток захворювання. Особливо небезпечними для людини є хронічні гепатити, які властиві типам B, C і D. Іноді такі перші симптоми, як слабкість, постійна втома і зниження фізичної активності, можуть бути прийняті за інші захворювання або зовсім проігноровані. Згодом виявляється вже запущена клінічна картина: болі в животі, жовтий колір шкіри, розлад шлунку, свербіж шкіри, схуднення, потемніння сечі, збільшення печінки, судинні зірочки і т.д. В даному випадку лікування гепатиту буде вже дуже тривалим і тільки в умовах стаціонару.

Профілактика гепатиту

Щоб гострий або хронічний гепатит не став для вас реальністю, необхідно дотримуватися ряду простих правил:

• не пити некип'ячену воду;

• завжди мити фрукти та овочі;

• мити руки перед їжею;

• не використовувати предмети особистої гігієни спільно з іншими людьми;

• на всяк випадок регулярно здавати аналіз на гепатит для раннього виявлення інфекції;

• утриматися від пірсингу і татуювань;

• дотримуватися обережності при використанні шприців і голок (актуально для людей, що приймають наркотики);

• ретельно вибирати сексуального партнера;

• вчасно проходити вакцинацію.

Новини