м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

Ураження електричним струмом у дитини

Якщо ви уважно слухали матеріал на уроках фізики, ви повинні були запам'ятати, що навряд чи знайдеться кращий провідник для електрики, ніж тіло людини. І, як ви самі розумієте навіть без фізики, тісне знайомство тіла зі струмом може закінчитися трагічно. Саме тому ми з дитинства вчимо наших малюків про те, що розетки - це не місце для дитячих пальчиків, що до електричних приладів краще взагалі не підходити, і вже тим більше не можна ними гратись.

Особливо біля води. Проте навіть самий найпослушніша дитина не застрахована від травм - адже вона може ненавмисно стикнутися з несправним приладом, опинитися не в потрібному місці, як то кажуть - і передбачити результат ситуації буде складно. При ураженні електричним струмом у дитини або дорослого важливим є не тільки сам факт ураження, а ще ряд факторів, які і зумовлюють ступінь рівня небезпеки ситуації. Наприклад, ураження струмом постійним або змінним має суттєві відмінності, крім того, важливо те, яка була напруга в електромережі і які були умови середовища оточення, коли дитину вразило електричним струмом (враховуються показники вологості та навіть те, у що малюк був одягнений і взутий) .

Але найважливіше, про що повинен пам'ятати кожен дорослий: якщо сталася електричне ураження у дитини, це не привід забути про власну безпеку. І справа не в егоїстичних спонуканях, а в тому, що якщо струмом вразить і вас, то допомогти буде просто нікому.

Отже, правила безпеки при ураженні електричним струмом.

1. Якщо ви бачите, що дитина все ще знаходиться під впливом електричного струму, або у вас є припущення, що це так - ні в якому разі не торкайтеся до дитини голими незахищеними руками.

2. Якщо струм має високу напругу, а провід знаходиться в безпосередньому контакті не тільки з тілом потерпілого, але і з землею, тоді не можна наближатися до цього місця ближче, ніж на шість метрів. Якщо ви нічого не знаєте про показники напруги, краще все ж не підходити близько.

3. Якщо є можливість відключити електрику, і при цьому не підходити близько до потерпілого - зробіть це (тобто, коли можна відключити струм на щитку або лічильнику).

4. У разі, якщо дитину вдарило струмом від побутового приладу, не торкайтеся джерела струму, а вимкніть його безпосередньо з розетки.

5. Відкинути, приміром, кінцівку потерпілого, на яку ще діє струм, або ж сам кабель,який його проводить, потрібно тільки за допомогою предмета, який не проводить електрику. Таким предметом може стати предмет з дерева, гуми або тканини: наприклад, довга палиця, чобіт з гуми або тканинний килим, згорнутий рулоном.

6. Для того, що розрубати кабель, який ви не можете відсунути від потерпілого, потрібно взяти сокиру або лопату обов'язково з ручкою з сухого міцного дерева.

7. Коли ви намагаєтеся припинити дію струму на дитину методом ліквідації кабелю, краще станьте на те, що не пропускає струм. Наприклад, на гумовий килимок або пару книг, на дерев'яну табуретку або спорядіться в гумові рукавички і чоботи.

8. Мокре і металеве посилює дію струму, тому використовувати щось подібне небезпечно для життя!

За якими ознаками ви можете дізнатися про  ураження струмом?

1) дізнатися про це можна по роботі серця: під впливом струму або порушується ритм, або зупиняється серцева діяльність - і це небезпечніше всього;

2) рівень свідомості може бути змінений;

3) дитина відчуває головний біль;

4) порушено звичні норми ковтання, порушений слух і зір;

5) шкірна чутливість також набуває інші, незвичайні риси;

6) з'являються судоми, м'язи дитини болять;

7) там, де тіло контактувало з джерелом електричного струму, швидше за все, будуть яскраво виражені опіки;

8) можливо, є вивихи або навіть переломи, так як контролювати тіло, що знаходиться під дією струму, нереально, крім того, зазвичай ураження струмом супроводжується падінням людини, що також може викликати подібні травми.

Тепер поговоримо про найважливіше - про допомогу потерпілій дитині. Який порядок ваших дій?

1. Оцініть загальний стан дитини - важливо перевірити: чи дихає дитина, якщо немає - терміново потрібна серцево-легенева реанімація.

2. Якщо дитина перебуває без свідомості, проте серце б'ється - вкладіть дитину на бік.

3 Якщо ж втрати свідомості не було, потрібно прийняти позу лежачи, піднявши ноги на 30 см.

4. Бажано не транспортувати уражену струмом дитину - тільки якщо від цього залежить ваша безпека.

5. Якщо є опік - промийте його прохолодною (не потрібно крижаної, температура повинна бути 12-18 градусів) проточною водою протягом 20 хвилин, і прикрийте обгорілу ділянку шкіри змоченою чистою ганчіркою.

6. Щоб втихомирити біль, дайте малюкові знеболюючий засіб.

Іноді удар струмом настільки короткий і незначний, що дитина більше лякається, ніж отримує травму. Однак якщо ви спостерігаєте найменший розлад у свідомості, якщо на шкірі ви бачите сліди дії струму (опіки, зовнішні зміни), якщо після травми з'явилися дійсно важливі проблеми (гірше чує, не так дихає, не може нормально ковтнути) або якщо струм впливав на вагітну - тоді звернення до лікаря повинно носити строковий характер.

Щоб попередити ураження струмом у малюка, потрібно дотримуватися банальних правил безпеки. Наприклад, тримати дітей подалі від розеток (особливо якщо вони хочуть туди щось вставити), прибирати всі проводи в недоступні місця, не залишати наодинці з електричною іграшкою (після забав - ховати її далеко). Також тримати електроприлади подалі від води (особливо включені), не дозволяти малюкам включати побутові прилади, а тим більше - намагатися їх розібрати або полагодити, міняти лампочки в кімнатах. Якщо за вікном гроза - краще вимкніть всі електричні прилади, не дозволяйте чаду лізти в трансформаторну будку.

 

Новини