м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

Внутрішньоутробний розвиток дитини по тижнях

Для майбутньої мами, яка вже носить під серцем ще не народженого малюка, важливий і цікавий кожен момент і етап розвитку плода. Протягом сорока тижнів вагітна жінка спостерігає та відчуває зміни, що відбуваються в її організмі. Ці зміни пов'язані з розвитком майбутньої дитини. Сьогодні поговоримо про етапи та особливості внутрішньоутробного розвитку малюка.

Зародковий період внутрішньоутробного розвитку дитини

До кінця першого тижня після запліднення плодове яйце прикріпляється до стінки матки, а потім починається його розвиток. На другому тижні відбувається закладка серця. Зовні цей орган на даний момент схожий на невеличку трубочку з пов'язаними судинами. Також в тілі майбутньої дитини утворюються оболонки, які потім будуть розвиватися в органи. У цей період відбувається утворення самого зачатка зародка, що складається з трьох шарів клітин. Ці клітини і будуть в подальшому утворювати органи і тканини плоду.

На 3 тижні після зачаття ембріон досягає в розмірах 2 мм. Він нагадує маленьке яблучне насіннячко, всередині якого починається розвиток нервової системи, спинного мозку, а також зачатків особи, внутрішнього вуха і ротоглотки.

Четвертий тиждень ознаменований закладкою первинної нирки і зачатків всіх відділів мозку. Також в цей період утворюються зачатки печінки, легенів, дванадцятипалої кишки. Маленькі горбки на поверхні тіла ембріона представляють зародки кінцівок - ручок і ніжок майбутнього малюка. Серце на 4 тижні вже починає скорочуватися. 

Сам ембріон виріс до розмірів в 4-5 мм.

З початку 5 тижнів  вагітності триває розвиток органів ембріона. Закладаються кісткова і м'язова системи. Відбувається розвиток скелета основи майбутнього дитини. Ембріон розташований у вже розвиненому мішечку з навколоплідною рідиною. Кровотворна система його вже майже сформувалася.

До 6 тижня внутрішньоутробного розвитку ембріон досягає 8-9 мм у довжину. У цей період з'являється голова і поперек. По краях голови у вигляді ямок починають закладатися вушка, на обличчі з'являються маленькі ущільнення - очі.

На 7 тижні розмір ембріона становить 11-12 мм. На тілі з'являються короткі відростки, які згодом розвинуться в кінцівки - ноги. Зачатки рук вже розділені на передпліччя і плече. Внутрішні органи також продовжують формуватися. Серце розділилося на дві камери, а в легенях з'являються зачатки бронхів. Відбувається розвиток кишечника і апендикса.

До 8 тижня вага ембріона становить 11 м, а розмір вже більше 1 см. В цей період особа набуває рис, з'являються повіки, виділяється ніс і ніздрі, рот утворюється. У вухах формуються раковини. Кінцівки витягнулися в довжину. До кінця восьмого тижня в тілі ембріона вже сформовані всі органи.

Плодовий період внутрішньоутробного розвитку дитини

З третього місяця вагітності плід вже починає рухатися і міняти положення тіла і кінцівок, які поступово подовжуються. Триває розвиток органів, з'являється шия, голова набуває більш звичний для нас вигляд. Нирки вже починають виробляти сечу.

До 10 тижня внутрішньоутробного розвитку вага становить близько 13 гр. Розвиток плоду йде повним ходом, він вже схожий на маленького чоловічка.

11 тиждень розвитку дитини ознаменований появою нігтів на пальцях і освітою очної райдужки. Вага в цей тиждень становить близько 14 гр, а розмір 5-6 см.

На 12 тижні внутрішньоутробного розвитку поділяються пальці на кінцівках, ростуть нігті, з'являються ознаки волосся на тілі. У цей період вже можна визначити стать дитини.

Починаючи з 13 тижня внутрішньоутробного розвитку плід активно збільшується в розмірах. Його вага вже досягає 15-20 гр. Особа набуває звичні риси, а голова сповільнюється у зростанні.

До 14 тижня вага становить приблизно 25 гр. Очі зміщуються ближче до центру обличчя, вуха займають нормальне положення на черепі. Триває розвиток статевих органів. Шия витягується. В цей період малюк робить перші вдихи - втягує і виштовхує легкими навколоплідні води.

З 15 по 18 тиждень внутрішньоутробного розвитку у дитини починають з'являтися волосся на тілі й голові. Дитина активно рухається і уже вміє смоктати палець і закривати повіки. До цього часу її вага сягає 80 гр, довжина 11см. Ноги стають довшими рук, поліпшується координація кінцівок. До 18 тижні у плода формується жировий прошарок.

Після 19 тижня розвитку у плода починає вироблятися меконій. Легкі вже достатньо розвинені. Після 20 тижня набирають свого виду слухові кісточки, і малюк вже може чути. До кінця 23 тижні вага дитини становить близько 650 гр, а розмір 30 см. Тепер мама вже може відчувати ворушіння маляти.

До 24 тижня вагітності органи дитини вже повністю сформовані, проте ще не до кінця розвинені. На 25 тижні закінчується розвиток очного яблука, і малюк вже може реагувати на світло. До кінця 28 тижня організм розвинений настільки, що дитина зможе вижити при передчасному народженні. Його вага вже більше 1 кг, а довжина близько 40см.

Після 28-29 тижня внутрішньоутробного розвитку відбувається активний ріст малюка. Усі органи вже сформовані. Легені можуть проводити звичайне повітря. Дитина спить, закриваючи повіки. Його шкіра набуває рожевого кольору і розгладжується. До кінця 32 тижня вага дитини досягає 2,5 кг, а зріст становить приблизно 45 см.

У період з 33 з 37 тиждень внутрішньоутробного розвитку дитини триває активний ріст. Підвищується тонус м'язової системи, волосся стають шовковистими. Дитина повертається, піднімає голівку, у нього виробляється хапальний рефлекс.

Після 38 тижнів плід вже готовий до народження. У цей період голова малюка вкрита волосяним покривом довжиною до 3 см, шкіра блідо-рожева. У дитини розвинені більше 70 рефлексів.

Майбутній мамі необхідно пам'ятати, що протягом усього періоду внутрішньоутробного розвитку малюк відчуває її емоційний стан і реагує на нього. Тому будь-які негативні емоції, а також поганий фізичний стан може негативно вплинути на розвиток дитини.

Новини