м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

Хвороби новонароджених: родова травма

Іноді при пологах дитина отримує травми, які представляють собою патологічні зміни і порушення роботи головного мозку. За статистикою це відбувається приблизно в 10% випадків.

Причини, що призводять до родової травми

Одна з основних причин - стан, пов'язаний з браком кисню у плода ще під час внутрішньоутробного розвитку.

Потім положення посилюється, поки дитина проходить по родових шляхах. Може така травма розвинутися і відразу ж після народження. У таких випадках має місце ряд складних застійних процесів, які порушують кровообіг в тканинах мозку дитини. У процесі просування дитини вздовж родових шляхів черепна коробка стискається, що й стає причиною родової травми. Подібне травмування може виникати при значному перевищенні розміру голови новонародженого і діаметра родових шляхів матері. Зазвичай завдання лікарів - запобігати таким випадкам. Адже таз жінки кілька разів вимірюється перед пологами, а розміри голівки плоду ясно показує УЗД. В окремих випадках подібного роду травми відзначаються після стрімких пологів, безводдя або в при надмірно тривалому родовому процесі.

Ознаки, що вказують на родову травму новонародженого

Щоб правильно класифікувати ці ознаки, фахівці виділили декілька періодів:

- гострий, займає від одного тижня до 10 днів;

- реабілітаційний ранній, до трьох-чотирьох місяців;

- реабілітаційний пізній, до одного року;

- період з залишковими наслідками, більше двох років .

Хвороби новонароджених такого типу не виникають раптово. Їх завжди можна визначити за яскраво виражених симптомів. Зазвичай це надмірна збудливість або, навпаки, відсутність активності і пригнічення.

Надмірну збудливість можна відзначити, бачачи, що дитина поводиться вкрай неспокійним, часто і з надривом плаче, у нього відзначаються судоми і тремор кінцівок. Пригнічений же стан, навпаки, визначається сонливістю і слабким тонусом м'язів, погіршенням рефлексів і розладом апетиту. Таким дітям властиво часто зригувати їжу, іноді ця особливість затягується на довгі місяці.

Терапія при родовій травмі новонароджених

Лікування подібного роду патологій завжди комплексне і тривале. Діти, які перенесли родову травму, особливо потребують отримання грудного молока, хоча перший раз таких малюків прикладають до грудей через кілька днів після народження. Вони знаходяться в реанімації відразу після пологів, що є необхідним заходом.

У перші дні малюків вигодовують за допомогою ложечки зі зцідженим молоком, а лише після цього починають давати пляшечку. Лише через п'ять-шість днів можливо вирішити прикладати дитину до грудей. Добре допомагає в усуненні симптомів родової травми курс фізіотерапевтичних процедур і ЛФК. Якщо має місце у новонароджених травма особливої уваги, то може бути показано медикаментозне лікування протягом декількох років.

Ускладнення у новонароджених при пологових травмах

Вони залежать від багатьох чинників: це і складність ушкоджень, і своєчасність лікування, і початковий стан здоров'я самої дитини. Результат цілком може бути (і звичайно буває) сприятливим при вчасно встановленого діагнозу і правильної, професійної терапії. У більшості випадків повністю всі симптоми проходять у 80% малюків. В окремих випадках можуть спостерігатися залишкові наслідки, які виражаються в плаксивості і збудливості, а також розладах вегетативної системи. При неправильно проведеної терапії результат іноді буває дуже важким, аж до розвитку з часом ДЦП та олігофренії.

Профілактика даної хвороби новонароджених

Так як родова травма новонароджених розвивається, в основному, через брак кисню, то всі зусилля самої вагітної жінки потрібно направляти на попередження подібних патологічних явищ. Під час вагітності вкрай важливо вести активну і максимально здорове життя, забути про шкідливі звички, адже це все може негативно позначитися на дитині. краще не ризикувати, ніж потім шукати причину і виправляти наслідки.

Кисневе голодування плода може розвинутися через інфекційне ураження організму матері, тому особливу важливість становить грамотна підготовка до вагітності як самої жінки, так і її партнера. Ще до зачаття потрібно вдатися до загального медичного обстеження та своєчасно вилікувати всі наявні захворювання.

У період внутрішньоутробного розвитку дитини необхідно пильно стежити за своїм здоров'ям і відразу ж звертатися до лікаря з приводу виниклих нездужань. Кожній вагітній потрібно стати на облік в жіночу консультацію і в призначений термін проходити планові обстеження на УЗД. Це допоможе лікарям-спеціалістам стежити за  розвитком плоду та вагітністю майбутньої мами.

 

 

Новини