м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

Кришталик ока людини – унікальна структура, яка необхідна для утворення зображення в оці (малюнок 1). Якщо пригадати конструкцію фотоапарата, тоді роль об’єктиву відіграє саме кришталик, а роль фотоплівки – сітківка. Для постійно чіткого зору і вдаль і зблизу кришталик постійно міняє свою форму, пристосовуючись до зміни відстані до об’єкта спостереження. З віком структура кришталика міняється, він стає менш еластичним, що призводить до появи потреби в окулярах для читання на близькій відстані – виникає так звана Пресбіопія, більше відома як вікова далекозорість. Кришталик надзвичайно ніжна структура, тому будь які зміни всередині ока, або травма ока можуть призвести до виникнення його захворювання, відоме як «Катаракта».

 

Малюнок 1

Що таке катаракта?

 

Малюнок   2

Катаракта – це захворювання, яке супроводжується змутнінням кришталика, що в свою чергу знижує зір людини і погіршує якість її життя (малюнок 2). Найчастіше катаракту асоціюють з віком. Дійсно, 75% випадків цього захворювання зустрічається у літніх людей, і може бути спровоковане як генетичною схильністю, так і абсолютно різними факторами: зовнішнє середовище (надмір сонячного світла, неповноцінне харчування, несприятливі умови проживання, отруєння хімічними речовинами та деякими медичними препаратами і т.д.) захворювання організму самої людини (важкі загальні захворювання, цукровий діабет, ревматизм, ендокринні захворювання, системні захворювання, артеріальна гіпертензія) та захворювання самого ока людини. Також останнім часом все більше висловлюється припущень про передчасне старіння як причину виникнення катаракти. Така катаракта носить назву вікової.

Існують інші види катаракт, які не пов’язані з віком: вроджена катаракта у дітей внаслідок впливу негативних факторів під час вагітності матері (малюнок 3), травматична катаракта внаслідок травми ока в будь-якому віці та вторинна катаракта внаслідок інших захворювань самого ока. Як видно з вище сказаного, катаракта дуже різноманітне захворювання і може торкнутися людини у будь-якому віці.

Єдине, що об’єднує всі ці види катаракти – зниження зору людини від різкого до поступово прогресуючого з погіршенням якості життя людини і її соціальної адаптації.

Також існує особливий вид катаракти, так звана набухаючи катаракта, внаслідок якої можливе підвищення внутрішньоочного тиску в оці і виникнення такого відомого захворювання як Глаукома, яке призводить до сліпоти.

 

 

Малюнок 3

 

Чи можливо вилікувати катаракту?

 

Малюнок  4

Дане захворювання можливо повністю вилікувати і повернути людині максимально можливий зір. Але при умові, що немає більше ніяких інших захворювань ока в людини, які можуть погіршувати прогноз. Катаракту повністю можливо вилікувати лише шляхом хірургічного лікування (малюнок 4). Суть даної операції зводиться до видалення змутнілого кришталика та вживленні в око штучного, так званої інтраокулярної лінзи, яка підбирається індивідуально для кожної людини (малюнок 5).

 

 

Малюнок  5

 

Про саму операцію та штучні кришталики ви можете ознайомитися з інших запропонованих інформаційних буклетів.

З приводу можливості лікування катаракти за допомогою різноманітних крапель, таких як Квінакс, Офтан-Катахром, Калій-йод, або народними методами, зокрема закапуванням розведення натурального меду з кип’яченою водою досі немає однозначної думки. Теоретично дані краплі та мед є вітамінами, призначеними для призупинення розвитку в кришталику змутнінь. Але досі не доведена їх однозначна ефективність ні пацієнтами, ні лікарями-офтальмологами. Зважаючи на це, деякі офтальмологи призначають дане терапевтичне лікування, деякі ні.

Як запобігти виникненню катаракти?

Враховуючи різноманітність причин виникнення катаракти не існує методів її профілактики, окрім загальнооздоровчих та ведення здорового способу життя.

Зважаючи на це єдиним можливим вчасним виявленням цього захворювання є періодичні огляди офтальмолога. Необхідно також пам’ятати, що разом з катарактою в оці можуть приховано розвиватись такі захворювання як  глаукома, відшарування сітківки, центральна дистрофія сітківки, які потребують вчасного виявлення. Тому Міністерство охорони здоров’я України рекомендує всім людям, які досягли віку 40 років проходити обстеження в офтальмолога 1 раз на 3 роки для вчасного виявлення захворювань очей.

 

Якщо у Вас виникли питання стосовно вашого зору або даного інформаційного матеріалу – кваліфікований лікар-офтальмолог нашого медичного центру «Іридомед» вам в цьому допоможе. Ми чекаємо на Ваш візит і бажаємо міцного здоров’я.

                                                         

                                                                           Матеріал підготував лікар-офтальмолог Кісіль Андрій Романович

Новини