м.Стрий вул. Болехівська, 1, Тел.: (03245) 7-13-29, 067 507 49 13

Що робити, якщо дитина проковтнула чужородне тіло

Маленькі дітки - це пильність, пильність і ще раз пильність. Особливо якщо мова йде про крихти, які вміють повзати або ходити - а, відповідно, самостійно добиратися до предметів, які можуть становити небезпеку для їхнього здоров'я. Звичайно, залишати таких вертких крихт без нагляду не можна ні в якому разі, однак ситуації в житті можуть виникати миттєво і без передумов, десь мама відвернулася, або пішла прибрати один небезпечний предмет - як у дитини в ручках вже опинився другий.

І добре, якщо ви вчасно помітили і забрали його у крихти, або якщо предмет досить великий і не надто небезпечний. А якщо це якась дрібна деталь? Гудзик, монетка чи ще щось ... Все це миттєво опиниться в роті малюка, а наслідки, як ви самі розумієте, можуть бути просто жахливими. Тому якщо ситуація виникла - всі батьки, близькі, няні і друзі, які можуть у цей час перебувати з дитиною поруч, повинні знати, як діяти! Що робити, якщо дитина проковтнула чужорідне тіло і як себе вести, щоб врятувати малюка?

Отже, припустимо, ви тільки що грали з малюком у рухливу гру або їли, щось його розвеселило, він зробив різкий вдих, і відчайдушно закашлявся. Або ж схопив несподівано в ручки невеликий предмет - і відправив його в рот. За цим пішов кашель. Ви з жахом зрозуміли, що в рот щось попало. Що ж робити, якщо дитина вже проковтнула  чужорідне тіло, яке тепер заважає їй дихати?

По-перше, якщо ви не бачили, що все-таки щось потрапило в рот малюка, уважно подивіться, чи спостерігаються у нього ознаки попадання стороннього тіла у дихальні шляхи? Ось ці ознаки:

- дитині стало важко дихати, хоча буквально півхвилини тому вона ще радісно їла кашку/грала з невеликими деталями, і ніщо не віщувало біди;

- вдих малюка раптом як ніби став утрудненим і затягнутим;

- дитина стала хапатися ручками за шийку;

- у нього захрип або змінився тембр голосу;

- коли дитина вдихає, вона видає сторонній свистячий шум;

- у малюка з'явився сильний кашель, який часто супроводжується рясною блювотою;

- дихання дитини стало сиплим і занадто частим;

- якщо ваш малюк здатний показати, де в нього болить - то він поскаржиться на біль за грудною кліткою;

- він став задихатися, губи придбали синій відтінок;

- Ви помітили, що малюк намагається покричати, щось сказати або заплакати, але у нього це не виходить.

Це означає,що ви можете зрозуміти, що у малюка щось застрягло в дихальних шляхах двома способами: або ви на власні очі бачили, як предмет потрапив малюкові в рот, або ви помітили, як у крихти проявилися ознаки задухи або настала клінічна смерть.

Далі події можуть розвиватися за двома сценаріями, які залежать від самопочуття дитини після того, як вона проковтнула це невелике і дуже небезпечне чужорідне тіло. Малюк або перебуває у стані, кашляє, можливо, блює; або він втратив свідомість і в нього настала клінічна смерть.

Давайте ж розглянемо для початку перший варіант: що робити, якщо малюкові в рот потрапило чужорідне тіло,  але ознаки задухи поки не проявляються? Швидше за все, в цей момент ваша дитина буде судорожно хрипло кашляти, тому ми дамо вам найціннішу, мабуть, пораду: ніколи не бороніть цього кашлю! Саме завдяки кашлю малюк може сам виплюнути сторонній предмет, і ніякі ваші поплескування по спині не допоможуть в цій ситуації краще, ніж природний кашель. Тому не заважайте йому, не змушуйте припинити кашляти і не турбуйте - нехай він спробує справитися самостійно.

Отже, якщо пройшло пару хвилин, а дитина все ще намагається відкашлятися самостійно, якщо його дихання, нехай і свистяще, але стабільне і не переривається надовго, якщо він не синіє, то прийміть такі заходи. Негайно викличте карету «швидкої допомоги» і перенесіть дитину туди, де свіже повітря безперешкодно циркулює по приміщенню (найсвіжіша кімната з великими вікнами, які можна відкрити, або зовсім балкон), і попросіть малюка гарненько покашляти. Якщо дитина перебуває в позі, яка здається вам незручною або неприродною - не виправляйте його, в цей момент крихті видніше, в якому становищі йому найзручніше відкашлюватися. Краще всього, якщо малюк буде стояти або, в крайньому випадку, сидіти, однак якщо у нього не вистачає сил тримати такий стан, покладіть його на бік так, щоб він лежав стійко і не перекидався на спину. Дочекайтеся приїзду лікарів, і ні на секунду не лінуйте своєї уваги до стану малюка, як тільки ви помітите, що його стан погіршується, що малюк перестав кашляти, не може з вами говорити і дихати, або втрачає свідомість - будьте готові приступити до другого етапу дій, рятувальних.

Отже, що робити, якщо ваш малюк проковтнув дрібний предмет, який закупорив дихальні шляхи і перешкодив диханню? Якщо дитина втратила свідомість, негайно приступайте до дій. Природно, вас буде охоплювати страх перед тим, що ви своїми діями можете тільки ускладнити ситуацію. Проте відкиньте всі страхи: гірше точно не буде. «Швидка допомога» на практиці не завжди така швидка, вам потрібно пам'ятати, що є ситуації, коли здоров'я і навіть життя вашої дитини залежить саме від вас. Отже, приступаємо до термінових рятувальних дій. Спочатку вам потрібно перевірити - можливо, чужорідне тіло не так глибоко застрягло в горлі дитини. І ви зможете витягнути його самостійно, не чекаючи приїзду лікарів. Щоб це перевірити, покладіть дитину і відкрийте йому рот. Верхню щелепу притримуйте вказівним пальцем однієї руки, нижню зафіксуйте великим пальцем іншої руки, паралельно притиснувши цим же пальцем мову, щоб він не провалився. Тепер уважно огляньте ротову порожнину: можливо, ви побачите чужорідне тіло і зможете легко його вилучити?

Однак є суворе застереження: якщо все ж таки ви не бачите застряглий предмет, у жодному разі не намагайтеся його дістати навмання, наосліп , адже є величезний ризик того, що ви лише погіршите ситуацію, проштовхнувши предмет глибше по стравоходу.

Подальші дії безпосередньо залежать від віку дитини, адже наступним кроком буде спроба виштовхнути чужорідне тіло з горла.

Якщо дитині менше рочку ...

Покладіть дитину на свою руку, а руку - на коліна. Голова малюка повинна знаходитися нижче, ніж тіло. Далі потрібно зробити п'ять акуратних, але досить сильних ударів між лопатками немовляти - бити потрібно підставою долоні, направляючи удари як би від спинки - до голови крихти.

Після цього покладіть малюка на спинку, на свої коліна, знову опустивши його голову нижче тулуба. Дуже швидко зробіть п'ять натискань вказівним та середнім пальцем руки на грудну клітку, прямо посередині, опускаючи при натисканні грудину вниз приблизно на 2 сантиметри.

Якщо у вас дошкільник ...

Дії приблизно ті ж: спочатку покладіть дитину собі на коліна так, щоб тулуб розташовувався вище, ніж голова, і зробіть п'ять ударів долонею між лопатками , направляючи кожен удар від спинки - до голови. Після чого покладіть дитину на рівну поверхню на спину, і зробіть п'ять натискань на грудну клітку, але вже всією долонею, і опускаючи грудину при цьому на 3 сантиметри.

Якщо у вас школяр ...

Стоячи позаду і трохи збоку від дитини, підтримуючи його однією рукою за груди, трохи нахиліть його вперед. Зробіть все ті ж п'ять ударів по спині між лопаток у напрямку знизу - вгору. Якщо це не допомагає, тоді приступайте до кардинальних заходів - встаньте позаду, обхопіть дитини за талію. Один кулак притисніть між пупом і початком грудини, а другою рукою міцно обхопіть кулак. Зробіть п'ять натискань, направляючи їх як би вгору, і водночас - внутрішньо.

Якщо ж стан дорослої дитини такий, що вона не може стояти, прийміть наступні заходи. Покладіть дитину на рівну поверхню, бажано - на підлогу, так як вам знадобиться простір для рухів. Встаньте над дитиною на коліна, затиснувши між ними його ноги. Складіть долоні одну на одну і покладіть на ділянку тіла між нижнім кінцем грудної клітини і пупком дитини та зробіть п'ять сильних поштовхів, направляючи натиск вгору і всередину.

Ці удари і поштовхи, які ви здійснюєте, замінюють дитині кашель ; вони провокують появу тиску в дихальних шляхах, тому можуть виштовхнути назовні предмет, який застряг. Тому через кожні 5 ударів по спині та 5 натискань на грудину перевіряйте порожнину рота дитини - не з'явилися там злощасне чужорідне тіло?

Серцево-легенева реанімація

Якщо всі ваші оперативні дії не призводять до виштовхування стороннього предмета з дихальних шляхів, а дитина вже починає втрачати свідомість і перестає дихати, тоді слід негайно приступати до серцево-легеневої реанімації.

Що це таке? Це ланцюг дій, які спрямовані на те, щоб вивести людину з клінічної смерті. Як можна визначити настання клінічної смерті? За трьома ознаками: якщо немає дихання, немає свідомості і немає кровообігу. Це - фактори, які є сигналом до початку серцево-легеневої реанімації.

Що ви повинні робити, коли у дитини настала клінічна смерть через те, що вона проковтнула чужорідне тіло, застрягле в дихальних шляхах? Якщо ви вдома одна - кричіть, кличте сусідів, хай хто-небудь прийде вам на допомогу. Реанімацію починайте миттєво, пам'ятайте, що у вас є всього 5-8 хвилин на те, щоб змусити дитину дихати, далі настане біологічна смерть, зворотного шляху з якої, на жаль, немає.

Через хвилину активних реанімаційних дій відірвіться на мить, і викличте швидку - і знову продовжуйте реанімацію, поки вам на допомогу не прийде медичний персонал. Якщо ж з вами в будинку є хтось ще, доручіть зв'язок зі «швидкою» і диспетчерами йому, нехай вони диктують вам те, що говорять чергові лікарі, реанімацію так само проводите, поки не приїдуть медики.

Запам'ятайте три етапи серцево-легеневої реанімації, не випускаючи з виду і послідовність їх проведення, так як це вкрай важливо .

1 етап - звільнення дихальних шляхів від стороннього тіла;

2 етап - проведення штучного дихання;

3 етап - масаж серця.

Ми вже описували вище, що ви повинні робити для того, щоб витягти з дихальних шляхів небезпечний предмет. Коли ви переконаєтеся в тому, що в шийці дитини більше нічого немає - можете приступати до штучного дихання (якщо, звичайно, дитина і після вилучення чужорідного тіла не дихає). Але якщо у вас не вийшло його дістати - тоді серцево-легеневу реанімацію робити не можна, так як штучне дихання тільки проштовхне далі небезпечний об'єкт.

Отже, якщо дихальні шляхи звільнені - покладіть дитину на підлогу і закиньте її голову, трохи підніміть її  підборіддя - так дихальні шляхи відкриються і будуть готові до пропускання подачі  кисню. Зніміть одяг, якщо він  перешкоджає рухам грудної клітини, якщо ви хвилюєтеся і не можете швидко і акуратно його зняти - розірвіть або розріжте одяг.

Тепер поговоримо про техніку виконання штучного дихання. Отже, вихідне положення: дитина лежить на підлозі з закинутою головою, ви підняли її підборіддя і відкрили рот. Тепер зробіть вдих, а видих зробіть одночасно в ротик і носик дитини, як би накривши їх зверху своїми губами. Якщо ж дитина старша, і ви фізично не можете видихнути в два отвори відразу, тоді затисніть носик дитини, і робіть штучне дихання рот в рот. Якщо ж з якихось причин (судома, наприклад) не можете відкрити рот малюкові, робіть дихання рот в ніс, але тільки якщо розімкнути губи дійсно не представляється можливості.

Вдувати повітря в легені дитини потрібно протягом півтора секунд - не більше, не забувайте, що вони у крихти ще занадто маленькі. Запам'ятайте, після кожного вашого виходу груди малюка повинні підніматися. Після п'яти видихів трохи призупиніться і спостерігайте за тим, як грудна клітка повільно опускається на місце. Якщо ви помітили, що груди не рухаються зовсім, тоді спробуйте ще сильніше закинути голову малюка і здійснити ще п'ять видихів. А якщо і після цього грудна клітка не прийшла в рух, тоді можна зробити лише один висновок: в дихальних шляхах все ж щось застрягло. Спробуйте ще раз витіснити сторонній предмет з горла дитини.

Коли все прийде в норму, і грудна клітина буде підніматися після вдування повітря в легені, а після - опускатися, тоді ви можете приступати до третього, останнього етапу серцево -легеневої реанімації - до масажу серця.

Увага: під час масажу серця дитина (втім, як і дорослий) повинен лежати на твердій і рівній поверхні, ця умова обов'язкова для виконання. Місце, на яке потрібно натискати, теж для всіх одне: це середина грудної клітини.

Якщо у вас дитина до року, тоді натискати потрібно вказівним та середнім пальцями руки, якщо ж дитина старша - однією рукою, або двома.

Кожен ваш поштовх повинен опускати грудну клітку приблизно на третину. Тиснути потрібно дуже часто, роблячи приблизно сотню поштовхів за хвилину. Рахунок «один» - це два рухи масажу: натиск на клітку і відпускання клітини (ці два рухи повинні займати приблизно однаковий часовий проміжок, не затягуйте і не прискорюйте натиск і відпускання).

Коли ви зробите тридцять рахунків масажу - зупиніться. Закинувши голову і піднявши підборіддя дитини, зробіть йому штучне дихання, здійснивши два вдихи повітря в легені. Це стандартне співвідношення - 30 рахунків масажу на 2 вдихи в легені .

Якщо у вас є хвороба, яка заважає робити штучне дихання комусь, це не привід не робити масаж серця - краще щось, ніж нічого! Так само як у випадку, якщо ви знесилилися фізично і не можете більше з такою шаленою швидкістю тиснути на грудну клітку - вже краще просто зменшіть темп, ніж опустіть руки. Закінчити масаж ви можете тоді, коли приїдуть медики, або у випадку, якщо дитина почала дихати.

Як бачите, часом результат ситуації, коли малюк проковтнув небезпечне дрібне чужорідне тіло, і воно закупорило його дихальні шляхи, залежить тільки від швидкості вашої реакції і знання того, що ж потрібно робити. Запам'ятайте дві прості істини: краще робити хоч щось, ніж не робити нічого; потрібно знати послідовність реанімаційних заходів для того, щоб допомогти дитині. Материнський інстинкт, звичайно, річ могутня, проте в небезпечних для життя, стресових критичних ситуаціях він може і сам «злякатися», і тоді вам доведеться покладатися на те, що ви вже знаєте. А, самі розумієте, в таких випадках абсолютно немає часу на прочитання інструкцій та рекомендацій. Тому план реанімації потрібно знати напам'ять. Сподіваємося, наша стаття допоможе вам запастися потрібними знаннями, які знадобляться в критичній ситуації. Але більш за все ми закликаємо вас бути уважними до власних дітей, особливо дуже маленьких, тому що жорсткий контроль допоможе уникнути  виникнення такої небезпечної ситуації для життя.

Новини